صفحه اصلی

ایمیل مطالب پروفایل مدیر رهبری پشتیبانی

موضوعات
آخر الزمان
امام خامنه ای حفظه الله
فرقه هاي ضاله
پرسش و پاسخ
غيره
احادیث علائم ظهور
پیامبراعظم(ص)
امام زمان(عج)
احادیث هفته
کلام های ولایت
حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)
حکم روز
پیامهای تسلیت
تاریخچه مساجد
کتابهای الکترونیکی
شعر
پیامهای تبریک
ماه رمضان
شیطان پرستی
رجعت
توقیعات


ارشیو مطالب


لینکدونی


امکانات


فرزندان آدم عليه السلام چگونگي ازدياد نسل آنها

نویسنده : محمد جواد

موضوع :


فرزندان آدم عليه السلام چگونگي ازدياد نسل آنها

 خداي تعالي بعد از خلقت آدم حوا را نيز آفريد تا ضمن اينكه آدم عليه السلام را از تنهايي برهاند وسيله اي طبيعي براي ازدياد نسل او در زومين فراهم سازد ، و آن دو بفرمان خداي سبحان با هم ازدواج كرده و داراي فرزند شدند، و در تواريخ و اخبار عدد فرزنداني كه آدم عليه السلام از حوا پيدا كرد مختلف نقل شده ،برخي آنها را چهل فرزند و در پاره اي از روايات يكصد و بلكه بيش ار صدها فرزند ذكر كرده اند كه از آن جمله در پسران نامهاي : هابيل، قابيل، شيث(هبه ا...) مذكور است و در دختران نامهاي : عناق،اقليما،لوزا و.... ذكر شده است.

اختلاف ديگري كه در اينجا به چشم مي خورد در باره كيفيت ازدواج فرزندان آدم و چگونگي ازدياد نسل آدم عليه السلام در زمين است كه به دو نقل مورخين و راويان شيعه و  اهل سنت بيان ميشود.

اهل سنت:

حوا در دو نوبت چهار فرزند زاييد ،در شكم ال قابيل و خواهرش اقليما را زاييد ودر بار دوم از وي هابيل و خواهرش لوزا بدنيا آمدند (يا بالعكس)و پس از آنكه بحد رشد و سن بلوغ رسيدند خداي سبحان امر فرمود (يا خود آدم عليه السلام به اين فكر افتاد) كه هر يك از دختران را به عقد ازدواج آن برادر ديگري در آورد يعني اقليما را به عقد هابيل و اوزا با قابيل در آورد ،و دنبال اين مطلب  گفته اند : و چون دختري كه سهم هابيل شده بود زيباتر از قابيل بود قابيل به اين تقسيم و ازدواج راضي نشد و زبان به اعتراض گشودو بالاخره قرار شد هركدام جداگانه قرباني بدرگاه خدا ببرند و قربانيي هر كدام كه قبول شد آن دختر زيبا سهم او قرار گيرد..... تا به آخر.

شيعه:

در روايات شيعه عموما اين مطلب را انكار كرده و نادرست خوانده اند ، و گفته اند :خداوند براي همسري هابيل حوريه اي فرستاد و براي قابيل همسري از جنيان انتخاب كرد و نسل آدم از آندو پديد آمد ،و بلكه در چند حديث همسر شيث را نيز حوريه اي از حوريه هاي بهشت ذكر كرده اند ، و در برخي روايات نيز آمده كه همسر هابيل يا شيث از همان زيادي گل  آدم عليه السلام و حوا خلق شد و موضوع اختاف هابيل و قابيل را هم كه منجر به قتل هابيل گرديد موضوع وصيت و جانشيني آدم عليه السلام دانسته اند به شرحي كه پس از اين بيايد.

و بياني از كه از ائمه بزرگوا ما در اين باره رسيده مجملش آنست كه ازدواج برادر و خواهر در تمام شرايع حرام بوده و آدم ابوالبشر نيز چنين كاري نكرد،و همان خدايي كه آدم و حوا را از گل آفريده اين قدرت را داشت كه افراد ديگري را نيز براي همسري پسرا آدم خلق كد يا از عالم ديگري بفرستد.

و از جمله احاديث جامعي كه در اين باب رسيده حديثي است كه عياشي در تفسير خود از سليمان بن خالد روايت كرده كه گويد:به امام صادق عليه السلام عرض كردم قربانت گردم مردم مي گويند:حضرت آدم دختر خود را به پسرش تزويج كرد؟حضرت صادق فرمود:مردم چنين مي گويند،اما اي سليمان آيا ندانسته اي كه پيغمبرصلي ا...عليه و آله  فرمود:اگر من مي دانستم كه آدم دختر خود را به پسرش تزويج كرده بود،من هم (دخترم) زينب را به (پسرم) قاسم مي دادم و از آيين آدم پيروي مي كردم.

سليمان گويد:گفتم: قربانت گردم مردم مي گويند سبب اينكه قابيل، هابيل را كشت آن بود كه به خواهرش رشك برد،امام عليه السلام فرمود:اي سليمان چگونه اين حرف را ميزني آيا شرم نداري كه چنين سخني را درباره پيامبر خدا    آدم عليه السلام نقل مي كني؟

عرض كردم پس علت قتل هابيل بدست قابيل چه بود؟فرمود: درباره وصيت بود،آنگاه ادامه داده فرمود:اي سليمان خداي تبارك و تعالي به آدم وحي فرمود كه وصيت و اسم اعظم را به هابيل بسپارد،با اينكه قابيل ازاو بزرگتر بود . قابيلكه از جريان مطلع شد غضبناك گشته و گفت : من سزاوارتر به وصيت بودم،از اينرو آدم بر طبق فرمان الهي به آن دو دستور داد قرباني كنند ، و چون قرباني بدرگاه خداوند بردند قرباني هابيل قبول شد و از قابيل قبول نشد ،همين جريان سبب شد كه قابيل بر وي رشگ برد و او را به قتل برساند.

عرض كردم:قربانت گردم نسل فرزندان آدم از كجا پيدا شد؟وآيا بجز حوا زني وجود داشت،و بجز آدم مردي بود؟فرمود:اي سليمان خداي تبارك و تعالي از حوا قابيل را به آدم داد، و پس از وي هابيل را بدنيا آمد، و چون قابيل به حد بلوغ و رشد رسيد زني از جنيان براي او فرستاد و به آدم وحي نمود تا او را به ازدواج قابيل در آورد، آدم اين كار را كرد و قابيل هم راضي و قانع بود تا اينكه نوبت ازدواج هابيل شد و خدا براي او حوريه اي را فرستاد و به آدم وحي فمود كه او را به ازدواج هابيل در آورد ، آدم اين كار را كرد و هنگامي كه قابيل برادرش هابيل را كشت آن حوريه حامله بود و پس از گذشتن دران حمل سري زاييد و آدمنامش را هبه ا... گذارد و به آدم وحي كرد كه وصيت و اسم اعظم را به او بسپارد.

و حوا نيز فرزند ديگري زاييد وآدم نامش را شيث گذاشت و چون به حد بلوغ رسيد خداوند حوريه ديگري فرستاد و به‌آدم وحي كرد او را به همسري شيث در آورد آدم نيزاينكار را كرد و شيث از آن حوريه دختري پيدا كرد و نامش را حوره گذارد و چون بزرگ شد او را بازدواج هبه ا... در آورد و نسل آدم از آندو بوجود آمد، ودر اينوقت هبه ا... از دنيا رفت و خدا به آدم وحي كرد كه وصيت و اسم اعظم را به شيث (پدر زن هبه ا...)بسپارد و آدم نيز اينكار را كرد.

ولي مطابق روايات ديگري كه شايد پس از اين ذكر شود هبه ا... لقب شيث و يا مهناي عربي همان شيث است؛      وا... اعلم

 

 
??? ?? - ???? ??? ???

مطالب گذشته

·

ارسال در :

·

احترام به نام مبارک امام زمان (عج) ارسال در :

·

شناخت معرفتی وهابیت ارسال در :

·

روایت خادمان حرم قدس رضوی از معجزات امام رضا(ع) ارسال در :

·

"سیزده بدر" روز جشن یهود به مناسبت کشتار 500 هزار ایرانی + تصاویر و فیلم ارسال در :

·

چه كساني درپي انتقام بودند ؟! ( يادداشت روز کیهان) 91.11.16 ارسال در :

·

جایگاه مادر در اندیشه دینی ارسال در :

·

حضرت فاطمه(س) و شفاعت ارسال در :

·

وصیت نامه حضرت زهرا سلام الله علیها ارسال در :

·

جلوه های رفتاری حضرت زهرا(س) ارسال در :

·

نامه حضرت علي (ع) به مالك اشتر قسمت سوم ارسال در :

·

نظر رهبرمعظم انقلاب راجع به پاسور و تخته نرد ارسال در :
پروفایل مدیر


لینک دوستان


نویسندگان


طراح قالب


      POWERED BY SALEHON.IR

تمامی حقوق مطالب و محتوا برای montazar86 محفوظ میباشد || طراح قالب ملودیوس || ویرایش قالب : صالحون